Заборона відвідування організованих дитячих колективів - порушення прав або необхідний запобіжний захід

Додаток 1

Заборона відвідування організованих дитячих колективів - порушення прав або необхідний запобіжний захід

 

За щотижневою інформацією державної установи «Одеський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» в області зареєстровано спалах кору, станом на 02.01.2018 зареєстровано 1144 хворих, з них 745 дітей, 5 смертельних випадків, тобто епідемічна ситуація в регіоні вкрай неблагополучна.

Кір є небезпечною інфекційною хворобою згідно з Переліком особливо небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.07.1995 року № 133, та відповідно до статті 27 Закону України від 24.02.1994 року № 4004-XII „Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» профілактичні щеплення проти кору є обов’язковими.

Пунктом Б статті 10 Закону України від 19.11.1992 № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров'я» та статтею 5 Закону України від 24.02.1994 № 4004-XII „Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» встановлено, що громадяни зобов’язані робити щеплення.

Проведення щеплень регламентовано Календарем профілактичних щеплень в Україні, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11.08.2014 № 551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.10.2014 року за № 1237/26014.

Відповідно до статті 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров'я. Оскільки єдиним дієвим засобом профілактики кору є щеплення, державою гарантовано право кожної дитини на захист від кору шляхом проведення вакцинації. Вакцина є в наявності у лікувально-профілактичних закладах (амбулаторія, поліклініка) області, має відповідні сертифікати та реєстраційні посвідчення, що підтверджують її якість та безпеку. Ознайомитись з ними можна у лікувально-профілактичному закладі за місцем проживання.

Статтею 15 Закону України від 06 квітня 2000 року № 1645 - III „Про захист населення від інфекційних хвороб” встановлено, дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

Комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської обласної державної адміністрації на підставі статті 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та враховуючи неблагополучну епідемічну ситуацію в Одеський області з кору, прийнято рішення про заборону прийому до дитячих навчальних закладів дітей, що не мають щеплень проти кору.

У спільному листі Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України від 08.09.2017 № 052/24166/1/11-9057 «Щодо спалаху захворювання на кір в Івано-Франківській, Тернопільській та Одеській області», зазначено, що питання стосовно заборони відвідування навчальних закладів дітям, які не отримали обов’язкових щеплень проти кору, є одним із основних протиепідемічних заходів з реагування на спалах.

Вжиття зазначеного заходу є необхідним, оскільки відвідування дитячих закладів під час неблагополучної епідемічної ситуації дітьми, що не мають щеплень, є небезпечним та становить ризик для розповсюдження інфекції серед населення.

У багатьох країнах світу підходи до протидії спалахам та проведенню профілактичних щеплень такі ж, як і у нашій країні: не щеплена дитина до відвідування організованого колективу не допускається.

Питання щодо форм здобуття освіти дітьми, що не мають щеплень, особливо під час неблагополучної епідеміологічної обстановки, вирішуються безпосередньо територіальними органами освіти.