19.02.2020

19 лютого, голова Любашівської районної державної адміністрації Геннадій Бамбура провів семінар-нараду за участю органів місцевого самоврядування, керівників сільськогосподарських підприємств, представників громадської організації «Пасічники Любашівського району»  та власниками пасік усіх форм власності Любашівського району, на якій обговорено низку найбільш проблемних та пріоритетних питань району в галузі бджільництва.

Під час семінару найбільш активно обговорювалося питання про проведення заходів для попередження отруєнь бджіл пестицидами та отрутохімікатами. Спеціалісти Любашівського районного управління Головного управління Держспродспоживслужби в Одеській області наголосили на важливості дотримання вимог Законів України «Про бджільництво», «Захист рослин», «Про пестициди і агрохімікати». З метою упередження фактів отруєння бджіл, шляхом налагодження комунікативної роботи пасічника з аграріями, розроблені та надані Методичні рекомендації, в яких визначено порядок проведення реєстрації пасіки за місцем проживання/реєстрації фізичної або юридичної особи, правила обстеження пасіки ветеринарними спеціалістами та порядок отримання ветеринарно-санітарного паспорта пасічника. Також, звернулись до сільгоспвиробників щоб надавали своєчасно інформацію бджолярам та населенню про дати обробки полів засобами захисту рослин.

Активну участь в обговоренні взяли присутні пасічники. Під час виступів було чимало запитань від присутніх, на які вони отримали вичерпні та кваліфіковані роз’яснення.

На завершення наради запрошені депутат Одеської облради Анатолій Артеменко та представник Приват Банку Вадим Саморуков розповіли останні законодавчі новації в сфері ринку землі, агробізнесу, про державну фінансову підтримку та пільгове кредитування аграріїв. Зокрема, у державному бюджеті на 2020 рік зафіксована сума у 4,2 млрд грн на підтримку галузі АПК, програма включатиме:

- компенсацію відсотків за кредитами для с/г підприємств, які мають щорічний оборот до 20 млн грн. Цей напрям не матиме обмежень щодо цільового використання кредитів. Держава компенсуватиме до 1,5 облікової ставки НБУ, кінцева вартість кредиту для сільгоспвиробника не перевищуватиме 5%;

- компенсацію відсотків за кредитами, залученими на розвиток тваринництва, в тому числі «нішеві» напрями – вівчарство, козівництво, бджільництво, звірівництво та інші. Передбачається, що сума кредитів не має перевищувати 10-15 млн грн;

- компенсацію відсотків за кредитами, залученими під купівлю земель с/г призначення. Напрям буде розповсюджуватися на сільгоспвиробників різних форм господарювання. Сума компенсації відсотків не буде перевищувати 5 млн грн на рік.

На сьогодні в Україні діють 38 уповноважених банків, через які реалізується програма державної підтримки сільгоспвиробників.

Що стосується бджільництва, то акцентуємо увагу на тому, що лише зареєстровані пасіки зможуть отримати компенсацію та дотацію від держави, а в Україні, як і в Любашівському районі переважна більшість пасік не зареєстровані, що ускладнює роботу ветеринарної служби та повноцінну роботу фермерів.