30.07.2018

30 липня - Всесвітній день протидії торгівлі людьми

 30 липня - Всесвітній день протидії 

 торгівлі людьми    

Щороку, починаючи з 2014 року, 30 липня світова спільнота відзначає Всесвітній день   протидії   торгівлі  людьми, який був проголошений                                                           Генеральною  Асамблеєю  ООН

      Ключовим  завданням  цього дня є підвищення  рівня  інформованості  громадян про глобальну проблему торгівлі людьми і привернення  увагу до  важкого  становища   жінок, чоловіків і дітей, які постраждали від цього злочину.     

      Боротьба   з торгівлею людьми є одним із пріоритетних напрямів діяльності Уряду

 України у сфері захисту  прав людини.   Верховна  Рада України  20 вересня 2011 року ухвалила Закон України  «Про протидію торгівлі людьми», в якому визначено   основні напрями  реалізації  державної  політики, спрямованої  на  протидію  торгівлі  людьми. Торгівля людьми карається законом України за статтею 149 Кримінального кодексу України.    Торгівля людьми є надзвичайно глобальною та прибутковою злочинною індустрією в світі. За рівнем доходів вона поступається лише продажам наркотиків та зброї.

       Україна здебільшого була країною постачання або транзиту жертв торгівлі людьми, проте в сьогоднішніх умовах Україна є також країною призначення з високими ризиками внутрішньої експлуатації. Воєнний конфлікт, який вибухнув в Україні, як і в аналогічних ситуаціях в інших країнах, сприяє поширенню торгівлі людьми в різних її формах.

      Складне матеріальне становище громадян спонукає їх до пошуків заробітку за межами України,  де в міру  своєї необізнаності вони теж можуть стати жертвами торгівлі людьми.

    Жертвами цього злочину стають і жінки, і чоловіки, і діти, які потерпають від його різноманітних форм, серед яких примусова праця, сексуальна експлуатація, примусове жебрацтво, вилучення органів тощо.

        За даними Групи експертів Ради Європи з питань боротьби з торгівлею людьми (ҐРЕТА), в Україні відбувається значне зростання кількості випадків торгівлі людьми з метою трудової експлуатації, починаючи з 2010 року. Серед осіб, які постраждали від торгівлі людьми, збільшується кількість осіб чоловічої статі, значною залишається кількість неповнолітніх. Також для України залишається актуальною проблема сексуальної експлуатації дітей. Кількість неповнолітніх осіб, які надають в Україні сексуальні послуги за плату, сягає 15 тис.

Отже, аналіз ситуації щодо торгівлі людьми в Україні доводить, що складна економічна ситуація в країні та брак можливостей  працевлаштування спонукає значну частину населення до виїзду зі свого регіону, часто за кордон, у пошуках прибуткової діяльності, адже особи у складній економічній ситуації можуть прийняти майже будь-яку пропозицію без обговорення деталей працевлаштування, яку отримують з неперевірених джерел, що часто робить їх легкою здобиччю для торговців людьми.

 

 

 

Якщо Ви потрапили у ситуацію, коли:

-         Вас позбавляли вільного пересування та спілкування з родиною, відібравши Ваші документи;

  -   Вам пообіцяли добре оплачувану роботу (за кордоном чи в Україні), а потім не

       заплатили обіцяних грошей;

  -   Вас примушували відробляти неіснуючі борги;

  -   Вас втягнули у злочинну діяльність щляхом примусу, шантажу або насильства – є підстави вважати, що ви стали жертвою торгівлі людьми.

       Законодавством України таким особам гарантується комплексна допомога (психологічна, соціально-педагогічна, соціально-медична, юридична, допомога у працевлаштуванні та перекваліфікації, тощо), виходячи з особистих потреб постраждалої особи, в тому числі і одноразова матеріальна виплата.