28.05.2012

Архів і засоби масової інформації

Надруковано в інформаційному бюлетені  "Одеські архіви" № 3 (14) серпень-грудень 2010

 

Архівний відділ Любашівської районної державної адміністрації працює для людей

 

Перше моє знайомство з архівом відбулось ще 15 років тому, коли я, будучи студенткою Ізмаїльського державного педагогічного інституту факультету української філології та історії, проходила практику в Комунальній установі Ізмаїльський архів. Як кожна людина не знає свого майбутнього, так і я не планувала зв'язувати своє життя з архівом, а посягала на звання вчителя історії. Кожному з студентів було покладене завдання написати курсову роботу на основі архівних матеріалів. Я ж працювала над історією свого рідного села. З розумінням та терпінням поставились до нас, студентів-практикантів, працівники архіву. По-материнськи та з турботою знайомили з роботою архіву, допомагали кожному з нас. Робота в архіві принесла багато позитивних вражень та цінного досвіду. І ось, моя власна доля через деякий  час по тому "утнула викрутас" і я теж працюю в Любашівському архіві.

Любашівський архів розпочав свою роботу після Великої Вітчизняної війни. В 1946 році рішенням виконкому Любашівської районної Ради депутатів трудящих № 282 від 30 травня  1946 року зобов'язують керівників всіх установ, підприємств і організацій, сільрад, колгоспів та МТС впорядкувати документальні матеріали за 1944-1945 роки, скласти номенклатури справ згідно вимог районного державного архіву.   

В 1946 році Любашівський районний державний архів очолювала Зав'ялова Н.Л. Левову частку фондів архіву складали документи сільрад, райвиконкому, сільськогосподарських артілей.

З 1967 року архівний відділ виконкому Любашівської районної Ради депутатів трудящих очолив Анатолій Нікіфорович Підгорний. Анатолій Нікіфорович пропрацював на ниві архівознавства 30 років. За цей час фонди архіву поповнилися цінними документами постійного зберігання, що мають науково-історичну, економічну та культурну цінність. В 1970 році більшу частину фондів районного архіву було передано на постійне зберігання до Державного архіву Одеської області.

З 1995 року у зв'язку з ліквідацією райвиконкомів та створенням  районних державних адміністрацій архівний відділ підпорядковується Любашівській районній державній адміністрації.

В 1997 році начальником архівного відділу була призначена Бурдик Світлана Михайлівна. Всі свої зусилля, знання та вміння вона направила на удосконалення фондів архіву, описів документів, усіх видів облікових форм, що значно застаріли і не відповідали тогочасним вимогам архівознавства. Світланою Михайлівною започатковано збір фото колекцій. Тільки люди, що мають хоч якесь відношення до архівів зрозуміють всю складність та клопітливість проведеної роботи.

На даний час в архівному відділі зберігається 62 фонди, які включають 8200 справ. Найважливішою складовою частиною архівного надбання є фонди органів управління і влади. В зоні комплектування архівного відділу перебувають 32 організації. Хронологічні рамки документів – 1944-2009 роки. Документи, що подаються органами управління і влади на постійне зберігання, належать до категорії особливо цінних. 

Планую започаткувати новий фонд Троїцького будинку народної творчості, в якому у свій час працював відомий майстер народної творчості Ростислав Палецький. На даний час вдалось отримати для архіву копії рукописів Палецького, його малюнків. Налагоджено зв'язок з ученицею та послідовницею майстра Ларисою Бабінець.

Крім того, розпорядженням голови районної державної адміністрації № 115 від 19 квітня 2004 року створений спеціалізований архів - трудовий. В ньому тимчасового зберігаються документи, що не входять до Національного архівного фонду, частіше всього це документи з особового складу ліквідованих підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та підпорядкування. Всього на зберігання в трудовий архів надійшло більше 13000 справ. Рішенням сесії Любашівської районної ради від 20 березня 2008 року трудовий архів набув нового статусу - Комунальної установи Любашівський районний трудовий архів.

Архівний відділ Любашівської районної державної адміністрації співпрацює з Любашівським районним краєзнавчим музеєм. Завдяки цьому вдалося поповнити колекцію "Ветерани війни та праці Любашівщини" новими матеріалами.

Важливим позитивним кроком в роботі архівного відділу райдержадміністрації та трудового архіву стало придбання комп'ютерної техніки, що значно полегшило роботу архівістів і дало можливість зробити їх працю більш продуктивною та змістовною, позбавило від виконання рутинних операцій

Перефразовуючи відомий вислів скажу, що всі дороги ведуть в архів. Багато людей, втративши надію на встановлення справедливих соціальних прав, звертаються в архів. І як прикро дізнаватись, що через халатність секретаря сільської ради чи колишнього колгоспу, керівників організацій, які не добросовісно вели протоколи та формували справи люди втрачають останній шанс на встановлення справедливості. А іноді, самі ж „горе-керівники”стають заручниками власної недбалості. 

Дуже часто приходиться займатись воістину детективними розслідуваннями, намагаючись допомогти людям.

І вищою нагородою за свою роботу вважаю посмішки відвідувачів та просте людське „дякую”.

Архівіст не може зупинятись на досягнутому, він повинен постійно працювати над собою, освоювати нові знання та навички, щоб вправно крокувати в ногу з часом.  Сподіваюся на те, що з роками зможу навчитися всьому і стати гідною звання архівіста.

 

 

Начальник архівного відділу

Любашівської районної

державної адміністрації                                                        О.П.Панченко

Надруковано в районній газеті "Хлібороб" № 93 (9974), середа,  30 листопада 2011 року

 

Нові надходження до архівного відділу

Любашівської райдержадміністрації

Архівний відділ Любашівської районної державної адміністрації це державна архівна установа, в якій зберігаються документи Національного архівного фонду. Національний архівний фонд України є складовою частиною вітчизняної і світової культурної спадщини та інформаційних ресурсів суспільства, перебуває під охороною держави і призначений для задоволення інформаційних потреб суспільства і держави, реалізації прав та законних інтересів кожної людини.

На виконання статті 5 Закону України "Про Національний архівний фонд і архівні установи" всі сільські ради району, Любашівська та Зеленогірська селищні ради, Любашівська районна рада через 5 років після закінчення в діловодстві передають документи постійного зберігання, що належать до Національного архівного фонду, в архівний відділ Любашівської районної державної адміністрації.

Всього в архіві зберігається 78 фондів, що налічують 8500 справ. Хронологічні рамки документів - 1944-2010 роки. Документи, що передаються органами управління і влади на постійне зберігання, належать до категорії особливо цінних.

В 2011 році на зберігання до архіву надійшли нові документи таких сільських рад:

- Боківська сільська рада, документи за 2002-2010 роки;

- Гвоздавська сільська рада, документи за 2003-2007 роки;

- Кричунівська сільська рада, документи за 2003-2007 роки;

- Троїцька сільська рада, документи за 1998-2006 роки.

Передана управлінська документація представлена протоколами засідань сесій, виконкомів, сходок села, планами та звітами сільських рад, штатними розписами, бюджетами та звітами про виконання бюджетів.

Плануємо створити нові особисті фонди видатних діячів Любашівського району та фонд самого архіву.

Громадянам в архіві постійно надаються  довідки та копії архівних документів, детальні консультації щодо складу та місць зберігання документів Національного архівного фонду. За бажанням громадяни можуть особисто переглянути та попрацювати над документами в приміщенні архіву.

Прийомні дні в архівному відділі Любашівської райдержадміністрації  це вівторок та четвер з 8.00 до 13.00. Але прийом громадян здійснюється не тільки за затвердженим графіком, а щодня.

 

 

Начальник архівного відділу

Любашівської райдержадміністрації                                                 О.П.Панченко

 

 

Надруковано в районній газеті "Хлібороб" № 12 (9994), середа,  15 лютого 2012 року

 

Сторінками архівних документів

Найдавніші документи, що зберігаються в архівному відділі Любашівської районної державної адміністрації, датовані 1944 роком. Це документи фонду Любашівської районної спілки споживчих товариств. Цінним історичним джерелом є книга наказів виконкому Любашівської районної Ради депутатів трудящих за 1944-1952 роки. Кожному любашівчанину відомо, що 30 березня 1944 року Любашівка була звільнена від німецько-румунських окупантів. Відповідно до даних, вказаних у вищезазначеній книзі наказів, з 01 квітня 1944 року в Любашівці було відновлено радянську владу. Згідно наказу № 1 виконкому Любашівської районної Ради депутатів трудящих від 01 квітня 1944 року приступає до виконання обов’язків голови райвиконкому Закревський Клавдій. Наказом № 2 від 02 квітня 1944 року призначають начальників відділів райвиконкому:

Із відновленням влади розпочинається і відбудова сільського господарства. В кожному селі району розпочинають функціонувати і колгоспи. Подальший розвиток економіки району вдало можна прослідкувати за документами архівного фонду районної інспектури  ЦСУ  Любашівського району. Так в 1949 році в Любашівському районі налічувалось 59 колгоспів. Після війни дуже потрібні були та цінувались на селі ковалі, адже сільгосптехніки не було – сіяли, збирали врожай тільки за допомогою худоби. В кожному колгоспі була кузня, столярсько-теслярська майстерня, де працювало по 2 ковалі та по 1 столяру. Майстри виготовляли нові вози, сани. Так у колгоспі ім. Будьонного села Кричунове за 1949 рік було виготовлено 6   нових саней та 2 ходи парокінні. Займались селяни також маслоробством, сироварінням, рибальством, виноробством, виробництвом мотуззя. В колгоспі «Сталінська Конституція» села Гвоздавка Друга в 1949 році працювало 6 рибалок, які за рік наловили 200 кг риби.

Заслуговують на увагу, перш за все тому що є безперечно достовірними, списки осіб по кожному селу і колгоспу, що тримали вдома  худобу. В селі Мала Софіївка  (тепер це частина Любашівки) в підсобних господарствах колгоспників в 1949 році утримувалось всього 7 корів. Одним із господарів, що мав свою корову, у списках числиться Закревський Клавдій (на той час голова райвиконкому). Були й такі господарі, які тримали пів-корови.

В звіті про хід будівництва житлових будинків колгоспників вказано, що за 1949 рік в районі побудовано 132 житлові будинки. До звіту додаються списки колгоспників-забудовників по кожній сільській раді. Так по Заплазькій сільській раді було побудовано 1 житловий будинок, а 4 сім’ї проживали в землянках.

Зацікавлюють звіти по торгівлі, особливо бланки реєстрації базарних цін. Наведу кілька прикладів базарних цін на продукти в березні 1949 року:

мука пшенична – 5 крб. за  кілограм, картопля - 1 крб. за кілограм, капуста    квашена – 5 крб. за кілограм, яйця – 10 крб. за десяток, молоко - 4 крб. за літр, свинина – 20 крб. за кілограм.

У грудні того ж року ціни на продукти значно зменшились. З цього приводу статист до звіту додає письмове пояснення: "Дороги замерзли, збільшився вивіз муки на базар, збільшився забій тварин, що є основною причиною зниження цін".

Справді цінними можна назвати списки жінок-породіль по деяким сільським радам, що народили дітей в першому півріччі 1950 року. Дані списки були виявлені в матеріалах по статистиці культури і охорони здоров’я. В Познанському пологовому будинку села Познанка Друга з січня по липень 1950 року народилось 17 дітей, із них 7 хлопчиків та 10 дівчаток.

В цій же справі наявний звіт про мережу навчальних закладів Любашівського району. Станом на 19 вересня 1950 року в Любашівському районі налічувалось 41 школа. Із них 24 початкові, 14 семирічок та 3 середні школи. З 15 червня по 15 серпня   1950 року в районі функціонував один піонерський табір. Приміщення для табору було переобладнане із двох шкільних будівель, які знаходились в селі Арчепитівка, в садку біля річки. За літо в піонерському таборі відпочило 84 дитини.

Ще багато цікавих фактів із історії Любашівського району можна дізнатись із документів фондів нашого архівного відділу. Чим більше років документу, тим більш цінним та значимим він для нас стає. Основним завданням архівіста є забезпечення нових цінних для історії та культури надходжень документів та їх зберігання. Саме цим архівісти і займаються. А об’єктивну оцінку подіям сьогодення зроблять наші нащадки.  

 

 

 

 

 

 

Начальник архівного відділу

Любашівської райдержадміністрації                                                          О.П.Панченко